Cechy i wykorzystanie węży przemysłowych

W branży przemysłowej stosowanych jest wiele rodzajów cieczy, gazów czy też substancji stałych wymagających przepływu pod ciśnieniem. W tym celu stosowane są specjalne węże przemysłowe charakteryzujące się dużą elastycznością, przepustowością i szczelnością gwarantującą ochronę przed zanieczyszczeniami, przeciekami, itp.

 

Specjalistyczne węże przemysłowe są elementami stworzonymi z myślą o transporcie substancji gazowych, stałych i ciekłych pod ciśnieniem (węże tłoczne) lub w warunkach podciśnienia albo ssania (węże ssawno-tłoczne). Stanowią one alternatywę dla instalacji stałych i można z nich korzystać w zróżnicowanych warunkach.

Istotne atuty węży przemysłowych

Nie wszędzie istnieje możliwość zamontowania instalacji stałej opartej o rurociągi. W porównaniu z takimi instalacjami, węże przemysłowe zapewniają bardzo łatwy montaż, eliminację drgań oraz ruchów instalacji. Dodatkowo są wykonywane z materiałów, które charakteryzują się odpornością na otarcia, przecięcia oraz inne niekorzystne czynniki mechaniczne albo warunki otoczenia.

 

Zastosowanie węży przemysłowych

Wysokiej jakości przemysłowe węże elastyczne są stworzone z myślą o zróżnicowanych zastosowaniach przemysłowych przy ciśnieniu roboczym na niskim i średnim poziomie do kilkudziesięciu bar. Elementy takie można podzielić na wiele grup w zależności od ich przeznaczenia, materiału wykorzystanego do ich produkcji, itp.

 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Większość węży wykorzystywanych w branży przemysłowej jest dostępna jako gotowe, elastyczne przewody ciśnieniowe, które posiadają już zamontowane złącza. Są więc kompletne i nadają się od razu do właściwego użytkowania. Oczywiście na rynku dostępne są również różne złącza, końcówki i obejmy, dzięki którym istnieje możliwość dopasowania takich węży do własnych potrzeb i konkretnych zastosowań.

 

Wybierając węże przemysłowe należy zwrócić uwagę czy nadają się do konkretnych rodzajów gazy albo cieczy i innych substancji. Istotne jest też sprawdzenie czy posiadają one certyfikaty potwierdzające spełnianie rygorystycznych norm jakości i bezpieczeństwa.