Agregaty prądotwórcze – użyteczność oraz ceny

Agregaty prądotwórcze to bardzo przydatne urządzenia. Ich zastosowanie jest dość szerokie i wynika z potrzeby dodatkowego, awaryjnego zasilania. Jak wiele możemy z nich możemy do nich podłączyć i jakie są ceny ?

 

Agregaty prądotwórcze – ile urządzeń da się podłączyć?

Na początku warto wspomnieć, że moc generatora powinna być większa niż moc wszystkich podłączonych do niego urządzeń łącznie. W tym przypadku bierzemy pod uwagę maksymalną moc, a nie znamionową, tym bardziej jeśli będą to sprzęty z silnikami indukcyjnymi wymagającymi więcej prądu do rozruchu. Są to na przykład pompy czy hydrofory. Elektronarzędzia oraz urządzenia budowlane potrzebują mocy generatora co najmniej 1,2 razy większej niż swoja. Zatem zanim podłączymy jakiekolwiek urządzenie do agregatu, sprawdźmy jego moc. Urządzenia domowe nie powinny stanowić więcej niż 70-80% mocy generatora. Zazwyczaj ustala się to przez dodanie do poboru mocy każdego z urządzeń 1,2KW i ich zsumowanie.

Agregaty prądotwórcze nie powinny mieć mocy mniejszej niż wszystkie urządzenia podłączone, a dodatkowo powinny mieć jeszcze 20-30% zapasu. Gdy jednak okaże się, że pobór mocy jest zbyt duży to należy odłączyć część urządzeń od sieci. Trójfazowe natomiast mogą mieć 60% mocy agregatu.

 

Agregaty prądotwórcze – cechy

Moc i pojemność silników agregatów jest bardzo ważna przy wyborze. Jednak co jeszcze podnosi komfort użytkowania? Dużą zaletą będzie rozrusznik elektroniczny, który pozwala uruchomić maszynę przy pomocy guzika. To wygodne rozwiązanie, gdyż nie musimy szarpać liny, co wymaga dość siły. Jeśli nasze agregaty prądotwórcze mają zasilać urządzenia elektroniczne to warto, by posiadały funkcję elektronicznego stabilizowania napięcia. Dzięki temu delikatny sprzęt nie odczuje jego skoków. AVR nie jest konieczne jeśli agregaty prądotwórcze mają zasilać wyłącznie elektronarzędzia i  sprzęt budowlany.

W mniejszych urządzeniach dość często spotykane jest wyjście dostarczające prąd stały o napięciu 12V, co można zobaczyć na https://agregaty.com.pl/. To przydatne, szczególnie w momencie ładowania baterii. Wybierając agregat warto zorientować się, czy posiada katalizator spalin oraz system tłumienia hałasu. Ogromną wygodę dają także wbudowane kołka, gdyż pozwalają na przemieszczanie urządzenia z miejsca na miejsce.

Gdy potrzebujemy agregatu tylko na parę dni w miesiącu możemy go wypożyczyć. Do ceny za dobę należy doliczyć koszt paliwa. Jeśli będziemy korzystać z niego częściej to lepszym wyjściem będzie zakup.