Wykończenie podłóg – o czym należy pamiętać?

W zależności od tego, czy urządzamy przestrzeń w domu, czy w biurze wybierając idealną podłogę, skupiamy się na innych rzeczach. To samo ma miejsce przy patrzeniu na wymagania poszczególnych pomieszczeń – podłoga w łazience wymaga innego podejścia niż ta w sypialni. Co więcej, o wygodne i trwałe podłoże warto zadbać nie tylko we wnętrzu domu, ale również na zewnątrz – na przykład tworząc taras kompozytowy w Lesznie, musimy wybrać materiały, które będą odporne na uszkodzenia, tak by mogły swoje zadanie spełniać przez długi czas. Mimo dużej różnorodności dostępnych rozwiązań istnieje kilka uniwersalnych zasad, które pomogą nam w odpowiednim wykończeniu podłogi – o czym należy więc pamiętać?

Nie każdy materiał spełnia te same zadania

Pierwszym krokiem do wybrania idealnej podłogi jest podjęcie decyzji co do materiału, z jakiego ma się ona składać. Do wyboru mamy między innymi płytki czy panele, ale również parkiety, deski drewniane, a nawet beton. Kwestia walorów estetycznych jest oczywiście bardzo istotna, należy jednak pamiętać również o wybraniu rozwiązania odpowiedniego do przeznaczenia podłogi oraz wpływu na nią warunków atmosferycznych. Podłoga na zewnętrznym tarasie musi być w stanie utrzymać swoją jakość i barwę przy dużym stopniu nasłonecznienia, ale być również odporna na wilgoć. Za to we wnętrzu domu podłoże powinniśmy wybierać pod kątem pomieszczeń – na przykład panele laminowane są świetnym i atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem do większości pokoi, jednak w łazienkach czy kuchniach nie sprawdzą się najlepiej i mogą ulec uszkodzeniu z powodu kontaktu z wodą, warto więc rozejrzeć się w takim przypadku za innym rozwiązaniem.

Profesjonalny montaż i zabezpieczenie

Profesjonalnie położona podłoga to gwarancja wysokiej jakości, tak ułożone płytki czy deski podłogowe będą nie tylko pięknie się prezentować, ale nie będą też narażone na uszkodzenia spowodowane wadliwym montażem. Nie znaczy to oczywiście, że inwestowanie w usługi profesjonalistów jest absolutnie konieczne. Przy pewnym poziomie doświadczenia i wiedzy w remontowaniu będziemy w stanie taką podłogę położyć również samodzielnie, a w przypadku wybrania paneli, ich ułożenie nie powinno sprawić większego problemu nawet osobie bez żadnego doświadczenia – wystarczy stosować się do instrukcji dołączonej do zakupionych materiałów. Warto również pamiętać, że część materiałów będzie wymagała dodatkowego zabezpieczenia – mowa tu o deskach z naturalnego drewna, szczególnie tych przeznaczonych do użytku zewnętrznego, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji do zachowania swojej jakości i pięknego wyglądu. W tym celu można wykorzystać woski oraz oleje przeznaczone specjalnie do takich podłóg.

Jednak podłoga to jeszcze nie wszystko, dla osiągnięcia jeszcze atrakcyjniejszego efektu, warto dobrać również pasujące listwy, które pozwolą ukryć ewentualne niedociągnięcia, które mogą pojawić się w każdym wnętrzu. W celach dekoracyjnych można rozejrzeć się też za pięknym dywanem, należy jednak pamiętać, że musi on pasować nie tylko do stylu wystroju, ale przede wszystkim do podłogi. Jest to szczególnie istotne, kiedy wybraliśmy materiał, który sam w sobie jest już mocno dekoracyjny. Dzięki dobraniu odpowiedniego materiału do wnętrza, zadbaniu o jego zabezpieczenie i dodaniu elementów dekoracyjnych nasza podłoga zyska zupełnie nowy charakter i stanie się ozdobą pomieszczenia.