Posadzki betonowe – jak prawidłowo je wykonać?

Posadzki betonowe są jednym z kluczowych elementów każdego domu. Muszą być wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, ponieważ błędy popełnione podczas ich wykonywania, na światło dzienne wychodzą dopiero po latach,  wtedy ich naprawa kosztuje bardzo wiele, nie tylko pieniędzy, ale też nerwów, stresu i czasu. Prawidłowo wykonane posadzki chronią dom przed przenikaniem do niego wilgoci oraz zapobiegają uciekaniu ciepła z pomieszczeń. Źle zaizolowana posadzka może doprowadzić do pojawienia się grzyba na ścianach, co z kolei jest zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Etapy prac posadzkarskich

Nie można dopuścić do tego, aby podczas wykonywania posadzek pominięty został jakikolwiek etap, ponieważ każdy z nich jest równie ważny. Najpierw potrzebna nam jest izolacja posadzki betonowej, którą wykonujemy przy pomocy folii budowlane, najlepiej takiej z atestem. Następnie przy pomocy odpowiednio twardego styropianu wykonujemy docieplenie posadzki betonową. Konieczne jest także zbrojenie posadzki betonowej, do którego coraz częściej wykorzystuje się mikrozbrojenia, zamiast siatki zbrojeniowej. Kolejny krok to przygotowanie mieszanki betonowej oraz rozprowadzenie jej po przygotowanym podłożu. Dalej potrzebne jest poziomowanie posadzki betonowej oraz zacieranie posadzki. Każdy ten element musi być wykonany starannie i skrupulatnie, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalnych maszyn i środków, które znacznie przyspieszą prace posadzkarskie.

Wylewanie posadzek betonowych – pomoc

Konieczne jest korzystanie ze specjalistycznych środków chemicznych do posadzek. Plastyfikatory, bo o nich mowa, to preparaty, które znacznie poprawiają właściwości fizyczne betonu. Na rynku znajdziemy takie, które odpowiedzialne są za spowolnienie lub przyspieszenie wiązania betonu, za czynienie go mrozoodpornym oraz za zwiększające plastyczność betonu. Zdecydowanie warto skorzystać również z profesjonalnego agregatu do posadzek. Miksokret (mixokret) to maszyna, która szybko i sprawnie przygotowuje mieszankę, a następnie podaje ją we wskazane miejsce. Aby obsługiwać mixokret (miksokret) wymagane jest posiadanie odpowiednich uprawnień, dlatego najlepiej wynająć firmę posadzkarska, która odciąży nas od części pracy na budowie. Także zacieraczka elektryczna jest urządzeniem, które przyspieszy prace posadzkarskie. Można ją wypożyczyć w firmach posadzkarskich.

Artykuł powstał we współpracy z https://sklep.techbau.pl/