Czy fotowoltaika jest opłacalna? Sprawdzamy!

Instalacje fotowoltaiczne pojawiają się na dachach budynków jak grzyby po deszczu. Przeciwnicy twierdzą, że jest to tylko kwestia mody a sama instalacja nigdy się nie zwróci. Czy i kiedy warto skorzystać z darmowej energii ze słońca dowiesz się z tego artykułu.

 

Chata za wsią

Energia słoneczna dociera wszędzie gdzie nie ma cienia. Jest ona nawet tam, gdzie brak szans lub ekonomicznego uzasadnienia na doprowadzenie linii energetycznej. Oznacza to, że domek na działce stojący na kompletnym odludziu nie musi być pozbawiony możliwości korzystania z energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne działają cały czas. Uzyskiwana z nich energia elektryczna może być gromadzona w akumulatorach. Gdy zajdzie potrzeba skorzystania z niej, jest pobierana i przez przetwornicę zamieniana na energię o takich parametrach jak w sieci. Jest to więc świetna alternatywa np. dla agregatu prądotwórczego. Dzięki fotowoltaice nie trzeba już będzie pamiętać o paliwie do niego.

 

Firma i dom

Energia słoneczna jest dostępna stale. Może ona być utrapieniem, gdy ogrzewa budynki w lecie lub wybawieniem, gdy zostanie zamieniona na energię elektryczną. Niezależnie od tego, czy korzystamy z niej w domu czy w firmie za prąd trzeba płacić. Instalacja fotowoltaiczna podłączona jest do sieci budynku, a on do sieci energetycznej za pośrednictwem licznika dwukierunkowego. Gdy nie korzystamy z energii a instalacja go produkuje, jest oddawany do sieci. Licznik cofa się. Gdy potrzebujemy więcej energii niż dostarcza aktualnie instalacja np. po zmroku, energia elektryczna pobierana jest z sieci. Płacimy tylko za różnicę pomiędzy energią oddaną i pobraną. Jak wyliczyć ile zapłacimy i czy fotowoltaika jest opłacalna? Można skorzystać z kalkulatora, który znajduje się na stronie firmy pgreen.com.pl.

 

Kiedy to się zwróci?

Instalacja fotowoltaiki jest inwestycją. Jeżeli będzie montowana na budynku firmowym, wówczas zmniejszy zobowiązania podatkowe. Dodatkowo będzie dostarczała energii, która może spowodować zredukowanie opłat za energię pobieraną z sieci. Instalacja fotowoltaiki jest budową odnawialnego źródła energii. Inwestycje w OZE są wspierane przez dotacje. Dotarcie do źródła finansowania może być trudne, gdyż nie ma jednej instytucji, która zajmuje się wsparciem. Czasami są to fundusze unijne, czasami preferencyjne kredyty bankowe, a innym razem dofinansowanie oferowane przez samorządy. O aktualne formy wsparcia w danym regionie najlepiej zapytać fachowców, np. przedstawicieli regionalnych firmy wykonującej instalacje fotowoltaiczne.