Usuwanie wilgoci w domu, czy samo wietrzenie wystarczy?

Wilgoć może pojawić się w każdym domu. Najczęściej powstaje na skutek błędnie wykonanej izolacji, złej wentylacji lub w wyniku zdarzeń losowych, np. zalania, awarii wodno-kanalizacyjnej czy też usterki sprzętu domowego. W konsekwencji dochodzi do zawilgocenia ścian, sufitów i podłóg, a skutki bywają problematyczne i dość kosztowne w naprawie. Jednak prace związane z osuszaniem murów bezwzględnie muszą zostać wykonane – samo wietrzenie niestety nie wystarczy.

Usuwanie wilgoci – od czego należy zacząć

Walkę z wilgocią należy rozpocząć od ustalenia przyczyny, a następnie usunięcia usterki. Dopiero wtedy można przystąpić do osuszania. Nadmiar wody oraz wilgoć można usunąć z wykorzystaniem osuszaczy – kondensacyjnego lub adsorpcyjnego, wszystko zależy od stopnia zawilgocenia oraz dostępu do mokrych miejsc.

  • Osuszanie kondensacyjne – powoduje wykraplanie się wody poprzez schładzanie zasysanego powietrza do tzw. punktu rosy. Wilgotne powietrze zostaje przepuszczone przez wentylator, a następnie jest schładzane w parowniku. W ten sposób wytrąca się woda, która gromadzi się zbiorniku, a osuszone i podgrzane powietrze zostaje wypuszczone do pomieszczenia.
  • Osuszanie adsorpcyjne – polega na obróbce dwóch rodzajów powietrza – procesowego i regeneracyjnego. Wilgotne powietrze zostaje zassane przez osuszacz, gdzie styka się ze środkiem higroskopijnym, który wchłania wodę i powoduje jej skraplanie do zbiornika. W wyniku tego działania, powietrze ulega osuszeniu, a następnie kierowane jest z powrotem do pomieszczenia. Powietrze regeneracyjne zostaje podgrzane w celu usunięcia wody z rotora.

Profesjonalny sprzęt szybko i skutecznie osuszy zawilgocone mury, a w zalanych pomieszczeniach znacznie obniży wilgotność powietrza. Dlatego, jeśli masz problem wilgocią, nie zwlekaj! Zgłoś się do profesjonalistów – usuwanie wilgoci.