Keramzyt przy uprawie roślin – sprawdź jego szerokie zastosowanie!

Branża ogrodnicza ma do dyspozycji coraz więcej narzędzi do sprawnej uprawy roślin. Jednym z najpopularniejszych akcesoriów dla amatorów i profesjonalistów jest keramzyt. Jest to produkt, który powstaje na skutek wypalania w piecach obrotowych gliny ilastej w temperaturze powyżej tysiąca stopni. Stworzone kuleczki są absolutnie obojętne dla środowiska naturalnego i cechuje je wysoka trwałość oraz wodoodporność.

 

Keramzyt przy uprawie roślin jest doskonałym wsparciem dla ludzi hodujących kwiaty na domowym parapecie oraz na działce lub ogrodzie. Posiada on szereg zastosowań, które można wykorzystać w różnych sytuacjach. Na rynku znajdziesz kuleczki o różnej średnicy. Najmniejsze w ofercie mają raptem kilka milimetrów, największe legitymizują się średnicą na poziomie kilku centymetrów.

Zapomnij o chorych roślinach!

Produkty o wszechstronnym zastosowaniu, które możesz kupić w niskiej cenie, są doskonałym przepisem na rynkowy sukces. Dlatego popularność keramzytu jest wręcz oczywista. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary oraz obojętne oddziaływanie na środowisko naturalne sprawdza się doskonale w różnych pracach ogrodniczych.

Keramzyt przy uprawie roślin może służyć jako jeden z elementów drenażu w doniczce. Kuleczki mają wysoki stopień przepuszczalności wody, dzięki czemu z powodzeniem można rozsypać je na dnie doniczki z odpływem. W ten sposób pomożesz roślinie w symulowaniu wsiąkania wody w glebę. Jednocześnie korzenie w kontakcie z jedynie optymalną liczbą wody unikną procesu gnilnego i chorób.

Tutaj warto wspomnieć, że keramzyt skutecznie opiera się działaniu pleśni i grzybów. Dzięki temu rośliny, które mają kontakt z tym tworzywem, są mniej narażone na poważne dolegliwości. Gdy zastosujesz go w swoich doniczkach, zapomnisz o pleśniach i grzybach, które mogą prześladować Twoją roślinę.

Keramzyt przy uprawie roślin pełni również rolę izolatora, ponieważ powstrzymuje zimno. W ten sposób nawet chłodniejsze dni na wiosnę lub w środku lata są zdecydowanie mniejszym zagrożeniem dla życia roślin. Dodatkowo pomaga zatrzymać wilgoć i jest odpowiedzialny za mniejszy wzrost chwastów na działce lub w ogrodzie.

Keramzyt jest idealny przy uprawie roślin na dachu

Zielone dachy to nowy trend w architekturze, który ma coraz większą grupę zwolenników. W budowie ogrodów w centrum zatłoczonych miast swoje zadanie ma również keramzyt. Jeśli chcesz stworzyć swój zagajnik, wykorzystaj te drobne kuleczki do wykonania pracy, na której znają się najlepiej. Rozsypane w odpowiedniej warstwie keramzyt przy uprawie roślin na dachu zaizoluje oraz wspomoże drenaż wody i substancji odżywczych dla kwiatów, a na koniec zadba o rozwój solidnego systemu korzeni. W ten sposób dość szybko i tanio zyskujesz materiał, który pomoże odmienić Twoją najbliższą okolicę.