Prawidłowa obróbka komina – o czym pamiętać i dlaczego jest ważna?

Okap, kalenica czy komin to elementy, przy których musimy zachować szczególną ostrożność podczas pokrywania dachu. Są trudne w obróbce, a jednocześnie decydujące, jeśli chcemy, by dach pełnił wszystkie swoje funkcje przez wiele lat. Co jest zatem ważne podczas wykończenia komina?

 

Dlaczego trzeba zadbać o obróbkę komina?

Nie ma znaczenia, czy na nasz dach powędrowała papa, gonty bitumiczne, dachówki ceramiczne czy blacha trapezowa – komin koniecznie musi zostać odpowiednio zabezpieczony. W przeciwnym razie w przyszłości będziemy musieli zmierzyć się z przeciekami, a wilgoć zacznie przedostawać się pod pokrycie dachowe, co sprzyja rozwojowi grzybów. Komin musi być dobrze uszczelniony, by zapobiec ewentualnym uszkodzeniom. Nie zaleca się, by to zadanie wykonywać samodzielnie. Obróbka komina nie należy do najłatwiejszych, trzeba zadbać o to, by uszczelnienie nie dopuszczało nawet do minimalnego przecieku. Dlatego najlepiej wynająć solidnego dekarza.

 

Obróbka komina z blachy – o czym pamiętać?

Jednym z najtrwalszych sposobów na zabezpieczenie komina jest obudowanie go blachą. Najczęściej wykorzystuje się blachy stalowe, aluminiowe, miedziane czy ołowiane, koniecznie w kolorze całego dachu. Jeśli na pokryciu dachu znalazła się blachodachówka, to właśnie jej trzeba użyć do obróbki komina.

Bez względu na to, jakim materiałem zamierzamy wykończyć powierzchnię wokół komina, nieocenioną pomoc będzie stanowiła membrana dachowa. Zapewnia dodatkową ochronę i szczelność, oczywiście pod warunkiem, że została prawidłowo zamocowana. Przyklejamy ją za pomocą specjalnej taśmy, pilnując, by odbywało się to zgodnie z kierunkiem spływania wody. Membrana musi być wywinięta na kominie: najpierw z przodu, następnie po bokach, a dopiero później na tylnej części.

Przed obróbką komina upewnijmy się, że wszystkie miejsca przy nim są uszczelnione. Najpierw mocujemy łaty i kontrłaty, potem pokrywamy powierzchnię wokół komina i dopiero po zakończeniu tej pracy przystępujemy do jego właściwego zabezpieczenia. W przypadku obróbki komina blachą, trzeba pamiętać o jej prawidłowym przycięciu i wygięciu, szczególnie w górnej części.