Trójbój siłowy

Czym jest trójbój?

Jest do dyscyplina, która należy do grupy sportów siłowych, nie jest sportem olimpijskim.
Składa się z trzech bojów jakie musi zaliczyć zawodnik do ukończenia zawodów. Istnieje wiele federacji, które zrzeszają rożnych zawodników. Federacje mają również podział na kategorie wiekowe i wagowe. W najbardziej prestiżowej federacji IPF mogą startować zawodnicy (mężczyźni i kobiety) od 14 do 70 roku życia oraz mężczyźni po 70 roku życia. Poza tym jest jeszcze podział klasowy od klasa 3 do klasa MM (klasa mistrzowska międzynarodowa), plus klasy młodzieżowe. Zatem każdy zawodnik ma dowolność w wybraniu kategorii, z pewnością nie będzie nieuczciwie oceniony.

Zadania trójboju

Pierwszy z nich to przysiad. Musi on być wykonany prawidłowo, czyli miednica w dolnej fazie ruchu musi znaleźć się na poziomie kolan. Może być wykonywany w sprzęcie takim jak pas ciężarowy, opaski na kolana czy usztywniacze nadgarstków. Mowa oczywiście o federacji IPF w kategorii RAW, są kategorie w których dopuszczalne jest użycie pełnych kombinezonów i osprzętu wspomagającego. Rekord wynosi obecnie 490 kg w federacji IPF i należy do Norwega Karla Yanga Christiansena.

Drugim bojem jest wyciskanie sztangi leżąc. Wykonuje się go na komendy. Pierwsza z nich to opuszczenie sztangi „ćwicz’’ , pauza w dolnej fazie ruchu i komenda „góra’’ czyli tak zwane wyciśnięcie a następnie komenda „odłóż’’. Dopuszczane jest używanie koszul, które działają na zasadzie sprężystości lecz nie łatwym jest je opanować. Rekord RAW wynosi 400 kg i należy do Frederika Smultera.

Ostatnim bojem jest martwy ciąg czyli wstanie ze sztangą z ziemi. Oficjalny rekord to 408 kg RAW lecz zaskakujące 500 kg udało się osiągnąć Eddiemu Hallowi, który wykonał ten bój w paskach i kombinezonie.

Jeśli ktoś jest zainteresowany trójbojem siłowym i chciałby zgłębić wiedzę powinien zacząć od podstaw. Sugerowane jest udanie się na kurs instruktor fitness na którym uczy się podstaw treningu, anatomii i dietetyki. Będzie to idealny początek kariery sportowej.

Zadzwoń:
+71 7127712

Zobacz stronę:
https://www.ams.edu.pl/kursy/
kurs instruktor fitness

Dojazd: