Osuszanie posadzek – na czym polega i kiedy należy wykonać

Nadeszła wiosna, a wraz z nią większa ilość opadów deszczu oraz roztopy. Wszystko to może spowodować podtopienia, na skutek podnoszącego się poziomu wód gruntowych. Problem dotyczy głównie starych budynków, w których często brakuje izolacji fundamentów, ale nie tylko. Zdarza się także, że i w nowym budownictwie ten element nie jest wykonany ze szczególną starannością. Mierząc się z tym problemem, trzeba się zastanowić nad metodą osuszania, gdyż samo usunięcie wody oraz odnowienie murów w tym przypadku nie rozwiąże sprawy.

Osuszanie podposadzkowe

Ten rodzaj osuszania wykorzystuje się w wielu przypadkach, jednak najwięcej wody zwykle dostaje się właśnie pod posadzki. Właśnie dlatego technologia ta, stosowana jest głównie do osuszania miejsc trudnodostępnych, takich jak strefy  pomiędzy warstwami izolacji.

Celem stosowania tej technologii jest eliminacja wilgoci z zamkniętych warstw izolacji, które mogą być wykonane z wełny mineralnej, styropianu czy keramzytu. Tak więc tego rodzaju osuszanie posadzek, może być wykorzystywane także do osuszania elementów konstrukcji budowlanych, takich jak: podłogi, ściany, stropodachy, sufity podwieszane czy szyby wentylacyjne.

Profesjonalne osuszacze ciśnieniowe podczas pracy wykorzystują suche powietrze, które wtłacza się silnym ruchem pomiędzy warstwy izolacyjne poprzez otwory dylatacyjne lub rewizyjne, które trzeba wywiercić przed rozpoczęciem prac. Choć jest to pewnego rodzaju ingerencja w posadzkę, z całą pewnością metoda ta jest mniej kosztowna oraz inwazyjna niż zrywanie całej posadzki.

Komu zlecić wykonanie usługi

Osuszanie podposadzkowe może trwać nawet do kilku tygodni, a obsługa osuszacza wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego należy zgłosić się do specjalistów z tej dziedziny. Wzywając ekipę, musisz upewnić się, czy dysponuje ona odpowiednim sprzętem, a przed rozpoczęciem i po zakończeniu prac, wykona pomiar wilgotności podłoża, tylko wtedy zyskasz pewność, że osuszanie posadzek zostało wykonane właściwie. Ważnym elementem do sprawdzenia jest także dokumentacja do firmy ubezpieczeniowej, gdyż na jej podstawie będziesz mógł starać się o zwrot poniesionych kosztów.