Dom w styl amerykańskim – jak zaaranżować okna

Wystrój wnętrz w stylu amerykańskim jest w pewnym sensie bliski naszym sercom, ponieważ często możemy go zobaczyć na ekranach kin, telewizji, w filmach czy serialach. Jego elegancja i ponadczasowość to dwie najbardziej urzekające cechy. Do tego zamiłowanie do jasnych kolorów, przestrzeni i symetrii. Symetrycznie rozmieszczone meble i dodatki pozwalają uzyskać efekt harmonii i spokoju.

Tutaj przestrzeń opiera się na zasadzie tworzenia otwartości, np. łącząc salon, jadalnię i kuchnię. Co więcej, wnętrza optycznie powiększają neutralne kolory np. szary, beż, które są w tym stylu niezbędne. Dodatkiem są głównie meble tapicerowane, puszyste dywany i poduszki, które dodają wnętrzom przytulności. Natomiast zasłony okienne są pozornie nieistotnym szczegółem o zaskakująco dużym wpływie na wygląd całego pomieszczenia.

Okna w amerykańskim wystroju wnętrz

Styl amerykański to przestrzeń, która doskonale wpisuje się w aktualny trend na duże okna. Kolorystyka wnętrz jest jasna, a okna muszą być w pełnej harmonii. Tutaj okna często zdobią zasłony, ale nie są one obowiązkowe. Z powodzeniem można je zastąpić roletami materiałowymi, roletami rzymskimi czy żaluzjami. Poniżej znajdują się cztery pomysły na aranżacje okna w stylu amerykańskim.

1. Okiennice wewnętrzne
Okiennice były oryginalnym zabiegiem okiennym, stosowanym od czasów starożytnej Grecji do jednoczesnego blokowania niepożądanego światła słonecznego, ochrony wnętrz i zapewnienia wentylacji. Najczęściej używane w cieplejszych klimatach okiennice wewnętrzne z szerokimi skrzydłami, otwierane i zamykane za pomocą centralnego drążka, były szczególnie popularne na głębokim południu. Tak zwane „okiennice plantacji” przeżyły pewien renesans w ostatnich latach i są teraz produkowane z różnych materiałów i w różnej kolorystyce.

2. Żaluzje drewniane
W amerykańskich wnętrzach drewniane „żaluzje weneckie” (tak zwane, ponieważ podobno zostały zaadaptowane przez weneckich kupców, którzy byli widzieli je w Persji) zostały wprowadzone do USA w połowie XVIII wieku. Te drewniane listwy – o szerokości od 2,5 do 7,5 cm – były połączone długim, płaskim paskiem materiału. Mogły być malowane lub bejcowane na dowolny kolor. Żaluzje drewniane na pewno dodadzą przytulności, projektując wnętrze w stylu np. Hampton lub nowojorskim.

Wykorzystanie żaluzji drewnianych nieco osłabło podczas dekoracyjnego szaleństwa epoki wiktoriańskiej, ale pozostały stosunkowo popularne do lat 40., kiedy zostały wyparte przez aluminium. Żaluzje aluminiowe były często używane w domach z połowy wieku, w wielu efektownych kolorach, następnie zastąpione przez wszechobecne żaluzje z materiału i rolety.

3. Zastosowanie rolet
Pierwsze rolety wewnętrzne sprowadzili do amerykańskich kolonii osadnicy niemieccy i holenderscy, ale tak naprawdę stały się popularne w Stanach dopiero po wojnie 1812 r. – ale kiedy już się pojawiły, nigdy tak naprawdę nie wyszły z mody. Wczesne rolety były wykonane z grubej bawełny lub lnu – często olejowanej lub glazurowanej – zwanej tkaniną Holland, która pozostała preferowaną tkaniną do lat 50., kiedy została zastąpiona przez tańszy winyl. Prawdziwy postęp technologiczny w przypadku rolet nastąpił pod koniec XIX wieku, kiedy mechanizm równoważący i wbudowany ogranicznik pozwoliły na „automatycznie zwijane rolety, które znamy dzisiaj.

Dlatego, jeśli chcielibyśmy zachować starszy styl amerykański – zamiast nowoczesnych winylowych rolet można zastosować rolety rzymskie i żaluzje materiałowe.

Rolety rzymskie to bardzo tradycyjne zasłony okienne wykonane z tkaniny lub materiałów takich jak juta, lub trawa morska. Gdy roleta rzymska jest podnoszona, składa się w siebie, podobnie jak działa żaluzja wenecka. Może utworzyć całkiem duży stos tkaniny na górze okna, gdy jest ona całkowicie podniesiona. Zachowując styl kolonialny, rolety rzymskie warto połączyć z zasłonami. Ten popularny duet zapewnia większą prywatność i kontrolę światła.

Innym rozwiązaniem są żaluzje materiałowe. Zachowują idealną równowagę formy i funkcji, które są wyposażone w tkane skrzydełka, zapewniając cieplejszy wygląd niż aluminium lub winyl. Te wszechstronne zasłony okienne są dostępne w szerokiej gamie kolorów w firmie Anwis, z opcjami tkaniny filtrującej światło lub zaciemniającej pomieszczenie dla pożądanego poziomu kontroli światła. Miękkie, ale wytrzymałe. Piękne, ale praktyczne.

Jaki rodzaj zasłon jest odpowiedni w stylu amerykańskim

W starych amerykańskich domach zasłony były używane bardziej do ochrony przed przeciągami niż do dekoracji, były to zazwyczaj gładkie panele z zakładkami lub podstawowe marszczone falbany. Jednak wpływy europejskie zaczęły wkradać się do domów zamożnych, gdzie zaczęto stosować drogie importowane adamaszki, brokaty i aksamity.

Wraz ze wzrostem produkcji tekstyliów w Ameryce w drugiej połowie XVIII wieku wzrosła również długość zasłon. Te nowe modele zwisające aż do podłogi zostały zwieńczone malowanymi lub pozłacanymi drewnianymi gzymsami i ozdobione bardziej wyszukanymi ozdobami w postaci wiązań, frędzli. W czasach domów federalnych i odrodzenia greckiego zrezygnowano z drewnianych gzymsów na rzecz ozdobnych dodatków. Począwszy od połowy XIX wieku i trwających przez kilka kolejnych dziesięcioleci, aranżacje zasłon często akcentowano lambrekinami – płaskimi, sztywnymi panelami tkaniny z zaokrągloną krawędzią, która umiejętnie obramowała otwór okienny.

W swojej książce „Elementy stylu” amerykański projektant wnętrz Michael S. Smith doskonale mówi o zasłonach: „powinny podkreślać pomieszczenie, a nie go przytłaczać”. Dlatego dobrze dobrana aranżacja na okno może bezproblemowo połączyć w całość pokój inspirowany tym stylem.

Zaaranżuj okna w stylu amerykańskim razem z Anwis: https://anwis.pl/pl/osony-montowane-wewnatrz-domu!