Klimatyzacja domowa – jak wybrać klimatyzację do domu?

Lato już za rogiem, czas najwyższy, aby zacząć myśleć o najlepszym sposobie na utrzymanie chłodu w mieszkaniu. Klimatyzacja domowa jest koniecznością w tych dniach, ale jaki rodzaj klimatyzatora wybrać? Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów: jednostki okienne, centralne systemy powietrzne i inne. Ten artykuł pokaże Ci, jak wybrać klimatyzator, który sprawdzi się najlepiej w Twoim domu!

Jakiej wielkości klimatyzatora potrzebujesz dla swojego domu?

Wielkość twojego domu będzie dyktować typ i pojemność, jaką musi mieć klimatyzacja. Pojedynczy pokój może potrzebować tylko jednostki okiennej, ale dla większych przestrzeni będziesz chciał zainstalować centralną klimatyzację lub system dla całego domu, który może chłodzić wiele pokoi jednocześnie.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to określić, jaka pojemność klimatyzatora będzie najlepiej odpowiadać Twoim potrzebom. Można to zrobić, obliczając powierzchnię pokoju i mnożąc ją przez 11 200 BTU lub więcej niż ta liczba, jeśli okna pozwalają na dodatkowe wejścia chłodzące.

Jaka klimatyzacja w mieszkaniu będzie dla mnie najlepsza?

Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy potrzebny jest większy klimatyzator, jest pomiar czasu, jaki zajmuje chłodnemu powietrzu dotarcie do najdalszego pomieszczenia w domu.
Jeśli chłodzenie pokoju trwa zbyt długo, może być potrzebny większy klimatyzator, ponieważ chłodzenie tego obszaru zajmie mniej czasu niż w przypadku mniejszej jednostki.
Koszt i różnica wielkości pomiędzy niewymiarowymi i przewymiarowanymi jednostkami może być znacząca i nie powinna być lekceważona.

Różne rodzaje dostępnych systemów chłodzenia

Pierwszym krokiem do wybrania odpowiedniego klimatyzatora jest zrozumienie, jakiego typu systemu chłodzenia potrzebujesz.
Jednostki okienne są przeznaczone do mniejszych przestrzeni i można je zainstalować w oknie mieszkania lub domu, w którym nie ma wystarczająco dużo miejsca na inne rodzaje systemów. Są one niedrogie, ale mogą nie chłodzić tak skutecznie (lub działać tak długo) jak centralna klimatyzacja domowa.
Centralne systemy klimatyzacji są na ogół droższe, ale są lepsze do chłodzenia całego domu i sprawdzają się w klimatach z długim sezonem grzewczym lub mniej przewidywalnymi wzorcami pogodowymi.
Pompy ciepła wykorzystują energię elektryczną do pobierania ciepła z jednego obszaru domu i przenoszenia go do innego. Mogą one być opłacalne, jeśli mieszkasz w cieplejszym klimacie i możesz używać klimatyzacji przez część czasu jako uzupełnienie ogrzewania.
Wentylatory domowe są przeznaczone do gorącego klimatu, gdzie są używane wraz z innymi metodami chłodzenia do cyrkulacji chłodnego powietrza w całym domu.

Osuszacze usuwają wilgoć z domu, wyciągając parę wodną przez odparowanie; pomaga to zwiększyć wydajność systemów chłodzenia.
Klimatyzatory okienne są niedrogie i łatwe do zainstalowania; są najlepsze w klimatach o przewidywalnych wzorcach pogodowych lub w domach bez centralnej klimatyzacji, która nie może być używana przez cały rok z powodu wysokich kosztów energii.

Podsumowanie:
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej, jaka klimatyzacja do domu będzie dla Ciebie najlepsza, odwiedź koniecznie stronę internetową daikin.pl i zapoznaj się z ich szeroką ofertą.