Jak ocieplić drzwi na strych?

Ciepło z domu ucieka nie tylko przez nieszczelne okna, czy przenika przez ściany o niezbyt dobrej izolacji termicznej. Temperatura może w niekontrolowany sposób obniżać się również przez nieodpowiednio izolowane termicznie drzwi. Zarówno te zewnętrzne, dzielące nas od zewnętrznym środowiskiem, jak i te wewnętrzne, dzielące pomieszczenia, wśród których panują różnice temperatur. Doskonałym przykładem tej drugiej kategorii są drzwi prowadzące na strych lub do piwnicy. O ile w nowoczesnych budynkach strych lub piwnica są dobrze zaizolowane, a niekiedy nawet dodatkowo ogrzewane, o tyle już w domach budowanych przed dwudziestoma laty spotkamy się z chłodem na poddaszu. Jak uniknąć uciekania ciepła z domu na strych przez drzwi? Należy zweryfikować, z jakich materiałów budowlanych zostały wyprodukowane. Większość drzwi PCV Elbląg czy drewnianych wewnętrznych zupełnie nie nadaje się jako izolator. Dlatego należy wzmocnić je o ochronę izolacyjną na własną rękę.

Płyty PIR
Drzwi można obić na przykład płytami PIR. Łatwo je przyciąć na wymiar i przymocować do każdego rodzaju powierzchni drzwi. Płyta PIR pełni rolę nie tylko ocieplającą, ale za jej pomocą także doskonale wygłuszymy pomieszczenie, a także ochronimy przed wilgocią. Dodatkowo, płyty PIR mogą stanowić ochronę przed gryzoniami, które doskwierają głównie domom zlokalizowanym na wsi. Płytę można przymocować do drzwi PCV za pomocą kleju. To oznacza, że to ocieplenia drzwi niepotrzebne są nam żadne specjalistyczne narzędzia budowlane ani umiejętności, czy doświadczenie w stolarce.

Wełna mineralna i uszczelki
Można sięgnąć również po wełnę mineralną, którą można przymocować do drzwi za pomocą zwykłych gwoździków. Mocując wełnę mineralną na drzwiach, zwróćmy uwagę, aby ściśle przylegała ona do powierzchni drzwi. Zamiast wełny mineralnej, można zastosować też styropian. Koniecznie też pomyślmy o uszczelkach na próg. Powinny być tak grube, jak szeroka jest szpara znajdująca się w przestrzeni między drzwiami a podłogą. W sklepach znajdziemy wygodne i skuteczne uszczelki samoprzylepne, które przymocujemy w kilka minut, a , posłużą nam przez lata, bo nie będą się odkształcały.

Pianki z aluminium do ocieplenia drzwi
Poza styropianem i wełną mineralną, można zastosować również specjalne maty ocieplające, których cena jest bardzo niska, a są one dość skuteczne. Są to maty zbudowane z pianki obłożonej aluminium. W przypadku tego rodzaju materiału należy zwrócić uwagę na to, aby nie przyklejać ich ściśle do powierzchni drzwi. Tego typu pianki z aluminium są polecane ze względu na niską cenę oraz niską wagę (nie obciążają zawiasów drzwi).