Lampy ścienne w łazience, czyli oświetlenie do zadań specjalnych

Urządzając łazienkę, zwłaszcza bez okna, warto zadbać zarówno o oświetlenie centralne, jak i o dodatkowe lampy ścienne. Dobrze zaprojektowane i solidnie wykonane oświetlenie łazienkowe pozwoli nam w pełni wykorzystać potencjał funkcjonalny i wizualny pomieszczenia.

W łazience spędzamy bardzo dużo czasu, dlatego do jej użytecznego i estetycznego urządzenia przywiązujemy coraz większą wagę. Pomieszczenie to pełni dzisiaj wiele różnych funkcji. Korzystają z niego domownicy i odwiedzający ich goście. Kluczową rolę w aranżacji łazienki odgrywa światło. Niestety, gdy mieszkamy w bloku, nasza łazienka zapewne nie będzie posiadać dostępu do naturalnego światła, dlatego musimy w niej zadbać o optymalne oświetlenie sztuczne: ogólne, relaksacyjne oraz funkcjonalne, doświetlające i zdobiące wybrane strefy pomieszczenia. W precyzyjnym i bezpiecznym wykonywaniu porannej toalety, malowaniu się czy goleniu, a także w budowaniu relaksującego klimatu podczas kąpieli, wspierają nas lampy ścienne oraz inne, dodatkowe źródła światła.

Rola praktyczna oświetlenia ściennego w łazience

W łazienkach lampy ścienne umieszcza się zwykle po obu stronach lustra (rzadziej mocuje się nad umywalką kilka lamp wiszących w jednym rzędzie). Powinny one dawać światło o naturalnej barwie, aby nie zniekształcać kolorów. Dzięki temu, wykonywanie różnych czynności przed lustrem jest znacznie bezpieczniejsze, wygodniejsze i dokładniejsze. Lampy ścienne, np. kinkiety z półprzeźroczystymi albo mlecznobiałymi kloszami, często znajdziemy także w strefie wannowej i prysznicowej. Budują one nastrój sprzyjający odprężeniu oraz dają idealnie rozproszone, przyjazne dla oczu światło. Ze względów bezpieczeństwa, w tzw. strefach mokrych montujemy wyłącznie lampy odporne na wilgoć (o szczelności co najmniej IP67).

Walory dekoracyjne lamp ściennych

Oświetlenie łazienkowe, oprócz niepodważalnych zalet użytkowych, posiada również istotne walory dekoracyjne, co docenią zwłaszcza właściciele najmniejszych łazienek, w których, po wstawieniu niezbędnych sprzętów, nie pozostaje już za wiele miejsca na dekoracje czy dodatki. Nowoczesne lampy ścienne z ozdobnymi kloszami stanowią wspaniałą dekorację łazienki zarówno po zmroku, jak i w ciągu dnia, gdy są wyłączone. Kupując lampę ścienną w wybranym stylu aranżacyjnym, podkreślimy unikatowy charakter łazienki i wprowadzimy do niej niepowtarzalny klimat. Oświetlenie łazienkowe powinno być splampyójne ze stworzonym wystrojem. Do łazienki nowoczesnej wybierzmy np. minimalistyczne oprawy z tworzywa. W przestrzeniach klasycznych elegancko wyglądają tradycyjne lampy ścienne z abażurami. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu industrialnego lub loftowego wystroju, sięgnijmy po surowe, metalowe lub betonowe kinkiety. Natomiast w salonie kąpielowym, urządzonym w stylu skandynawskim bądź EKO, doskonale sprawdzą się lampy ścienne ze szklanymi lub drewnianymi kloszami.