Osuszanie domu – ile trwa skuteczne osuszanie?

Ciężko odpowiedzieć na pytanie ile trwa skuteczne osuszanie, ponieważ wszystko zależy od poziomu zawilgocenia. W momencie, kiedy to zawilgocenie jest naprawdę niewielkie, osuszanie może trwać kilka dni, ale jeśli jest duże lub – co gorsza – wilgoć dostała się do głębszych warstw murów budynku może to potrwać nawet i kilka tygodni, a nawet i miesięcy. Dlatego należy pamiętać, że tylko profesjonalny i bardzo wydajny sprzęt oraz doświadczona ekipa osuszająca dają nam gwarancję, że osuszanie domu będzie jak najszybsze.

Osuszanie domu – jaka metodę wybrać?

Do wyboru mamy kilka metod, którymi wykonamy osuszanie domu. Ich wybór w dużym stopniu zależy od poziomu zawilgocenia murów czy też posadzek.

Najpopularniejszą metoda jest najzwyklejsze wietrzenie. Tę metodę można stosować przy niewielkim zawilgoceniu i najlepsze efekty uzyskamy, stosując ją w ciepłych miesiącach. Nie będziemy musieli martwić się wtedy o zbytnie wychłodzenie pomieszczeń. Owszem, w chłodniejszym okresie również można osuszać — wietrząc, ale należy jednocześnie ogrzewać pomieszczenie.

Kolejną metodą jest osuszanie domu przez nagrzewanie. Takie osuszanie przeprowadza się za pomocą nagrzewnic. Trzeba jednak pamiętać, by te nagrzewnice: olejowe bądź elektryczne miały wyrzut spalin na zewnątrz pomieszczeń. Dodatkowo należy spełnić jeszcze jeden warunek podczas takiego osuszania domu, a mianowicie należy zapewnić dobrą wentylację osuszanych pomieszczeń.

Kolejne dwie metody, jakimi są osuszanie adsorpcyjne i kondensacyjne, wymagają już wiedzy i pomocy fachowców, zajmujących się usuwaniem wilgoci z domów. Te metody są najskuteczniejsze i jednocześnie najszybsze. Dlatego warto w tej kwestii udać się do specjalistów o pomoc.