Eksploatacja młota hydraulicznego w koparkach i minikoparkach

Posiadanie własnej koparki czy też minikoparki, wyposażonej w młot hydrauliczny to korzystne rozwiązanie dla wielu firm budowlanych. Młot pozwala znacznie poszerzyć możliwości eksploatacji tego typu sprzętu, umożliwia m.in. prowadzenie wszelkiego rodzaju prac wyburzeniowych, pokonywanie przeszkód gruntowych, na które trafiają budowlańcy w trakcie wykopów ziemnych, czy wbijanie słupków zbrojeniowych do gruntu. Trzeba więc przyznać, iż młoty hydrauliczne stanowią bardzo dobre rozwiązanie w wielu przypadkach. Warto więc tej kwestii przyjrzeć się nieco bliżej.

Zakup młota do koparki

Aby zaopatrzyć się w dobrej klasy młot do koparki konieczna będzie wizyta u jednego z przedstawicieli najbardziej znanych producentów młotów na rynku. Jednym z bardziej popularnych jest bez wątpienia firma Arrowhead Rockdrill z Wielkiej Brytanii. Dostarcza ona na rynek młoty do koparek i minikoparek w wielu wersjach, dopasowanych do różnych maszyn. Odpowiednie adaptery dostosowują poszczególne wersje młotów do konkretnych modeli maszyn. Młoty dostępne w ofercie firmy Arrowhead rozpoczynają się od modelu R40, przeznaczonego do minikoparek o wadze 0,7-1,5 t i charakteryzują się energią uderzenia na poziomie 260 J. Oferta kończy się młotem R140 o energii uderzenia 5420 J, przeznaczonym do dużych koparek gąsienicowych o wadze w przedziale 20-29 ton. Można więc uznać, iż jest to oferta kompleksowo dostosowana do potrzeb całego przekroju firm budowlanych. Od małych przedsiębiorstw, potrzebujących młotów do pokonywania przeszkód gruntowych i drobnych prac wyburzeniowych, aż do wielkich firm, zajmujących się przede wszystkim realizacją wyburzeń na dużą skalę.

Proces doboru młota do koparki

Jeśli zdecydujemy się na młot do minikoparki, w pierwszej kolejności autoryzowanemu przedstawicielowi producenta młotów przekazać trzeba będzie niezbędne informacje o typie i modelu posiadanej przez nas maszyny. Na podstawie tych informacji będzie on w stanie dopasować odpowiedni młot i dostarczyć go wraz z niezbędnym adapterem, umożliwiającym montaż. Bardzo dużą zaletą zakupu młota u autoryzowanego dystrybutora to co najmniej roczna gwarancja na zakupiony sprzęt oraz pełen serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, na co nie można będzie liczyć w przypadku zakupu młota na rynku wtórnym. Oczywiście koszt nowego młota z reguły będzie wyższy, niemniej jednak warto tutaj wydać większe pieniądze na tak istotny sprzęt, ponieważ dzięki temu zyskujemy wiele korzyści. Przede wszystkim pewność co do jakości działania sprzętu. Chcemy mieć przecież gwarancję, iż w chwili kiedy będzie on nam potrzebny, będzie także w stu procentach sprawny. W przypadku ewentualnych usterek powinniśmy mieć możliwość odstawienia go na profesjonalny serwis.