JAKIE MEBLE WYBRAĆ DO ŁAZIENKI?

W przypadku zakupu mebli do łazienki musimy gruntownie przemyśleć każdą naszą decyzję. Jest to inwestycja na wiele lat i musimy wiedzieć jak odpowiednio zagospodarować nasze pieniądze. Jest to o tyle problematyczne, że jest to pomieszczenie, w którym mamy do czynienia z wilgocią oraz gwałtownymi skokami temperatury. Musimy zatem wybrać meble odporne na trudne warunki panujące w łazience tak, aby móc się nimi cieszyć przez długi czas.

Pierwszy krok? Pomiary!

Podstawą zakupu mebli powinien być dokładny pomiar przestrzeni w łazience. Jeśli posiadamy pomieszczenie niewielkich rozmiarów, musimy wszystko dokładnie wyliczyć tak, aby później korzystanie z łazienki było przyjemnością. Musimy również wziąć pod uwagę dzieci oraz osoby starsze o ograniczonych możliwościach ruchowych – w tym przypadku musimy pozostawić więcej przestrzeni w okolicach prysznica, wanny i toalety.

Jakie meble?

W związku z trudnymi warunkami panującymi w łazience (wilgoć, skoki temperatur) musimy wybrać meble, które będą na nie odporne. Na rynku możemy znaleźć trzy standardowe sposoby wykończenia mebli: foliowanie, lakierowanie i laminowanie. Najlepszą opcją jest wybór mebli lakierowanych. Cechują się one najwyższą odpornością. Dzięki zastosowanej metodzie gama kolorów mebli jest bardzo szeroka, mamy też możliwość wyboru stopnia połysku – od wysokiego połysku do matu. W takiej sytuacji każdy znajdzie coś dla siebie. Najmniej trwałe są meble wykonane z płyty laminowanej. Niestety przy dłuższym oddziaływaniu wody oraz wilgoci może dojść do rozwarstwienia płyty, co ciągnie za sobą dodatkowe koszta wymiany mebli.

Mają wisieć, czy stać?

W tej kwestii również mamy wybór. Mamy trzy podstawowe rodzaje mebli: stojące (na nóżkach), wiszące i osadzone bezpośrednio na podłodze. W przypadku łazienki najlepszym rozwiązaniem będzie wybór mebli stojących na nóżkach lub mebli wiszących. Te osadzone bezpośrednio na podłodze są problematyczne. W przypadku zalania podłogi nie jesteśmy w stanie z powodzeniem wydobyć całej wody, która dostała się pod spód, co w przyszłości może negatywnie wpływać na trwałość mebli. Jeśli posiadamy małą łazienkę, dobrym rozwiązaniem jest zakup mebli wiszących. Optycznie powiększymy pomieszczenie oraz ułatwimy sobie proces sprzątania łazienki.

Meble stanowią bardzo istotny element wystroju łazienki. Muszą one spełniać szereg wymogów, dzięki którym będziemy mogli komfortowo je użytkować. Wybierając meble, musimy zdawać sobie sprawę, że muszą one spełniać zarówno nasze wymogi estetyczne, jak i użytkowe. Nie inaczej jest w przypadku innych pomieszczeń np. kuchni czy też salonu. Są to miejsca, w których spędzamy dużą ilość czasu, więc chcemy czuć się w nich komfortowo. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyboru mebli do salonu, zapraszamy tutaj:

Jaki komplet mebli wypoczynkowych wybrać do mieszkania?