Technologia osuszanie murów – metoda iniekcji
Technologia ta polega na wprowadzeniu wywierconymi otworami (odwiertami) płynu iniekcyjnego, pod ciśnieniem lub grawitacyjnie. Nawet jeśli przy niektórych technikach rozprowadzenie iniektu wokół odwiertu może być optycznie kontrolowane, to jednak jego rozłożenie się i działanie wewnątrz materiału budowlanego pozostaje dla stosujących już poza kontrolą. Zresztą mechanizmy i zasady działania środków iniekcyjnych pozostają dla większości planujących i stosujących zabiegi naprawcze nieznane. A decydujące są tu dwa aspekty: czy metoda iniekcji jest w ogóle możliwa oraz czy zastosowany w konkretnych warunkach preparat może w osuszanym murze odpowiednio zadziałać. Jeśli mechanizmy działania iniektu nie mogą odpowiednio przebiegać ze względu na brak odpowiednich warunków reakcji lub niewłaściwe warunki zastosowania, nie nastąpi impregnacja obszaru poddanego iniekcji. Dlatego konieczne jest właśnie poznanie tychże mechanizmów działania.
Przykładowo, niektóre środki iniekcyjne mogą nie reagować przy dużym stopniu przesiąknięcia wilgocią albo nasyceniu kapilar w osuszanym murze. Inne właśnie potrzebują wody do reakcji chemicznej. Istnieją środki iniekcyjne, które wydzielają rozpuszczalniki organiczne i takie, które schną wyłącznie fizycznie, a więc reagują z wydzielaniem wody. Niektóre środki iniekcyjne potrzebują obecności dwutlenku węgla albo powietrza, które w szczególnie grubych albo silnie zawilgoconych murach dyfundują słabo albo wcale. W zależności od zastosowanej metody czy wybranej technologii osuszania mur musi zostać w przypadku niektórych środków iniekcyjnych wstępnie osuszony, względnie ogrzany, w przeciwnym razie nie można zapewnić ich prawidłowego rozkładu w silnie zawilgoconym murze. Analogicznie do tego, niektóre środki iniekcyjne wymagają istnienia zasadowości podłoża, aby mogła nastąpić ich reakcja: w zależności od zastosowanej technologii wytwarzana jest ona przed albo po iniekcji substancji aktywnej.
Jako że absorpcja wody przez materiał budowlany i tym samym jego zawilgocenie może następować tylko poprzez pory, konieczna jest znajomość podstaw i zależności pomiędzy geometrią porów, rozkładem ich wielkości i objętością. Iniekcja osuszanego muru oznacza jego nasączenie albo impregnowanie, co może nastąpić tylko wówczas, gdy system porów jest ukształtowany w sposób umożliwiający wprowadzenie środka iniekcyjnego.
- Hvordan drenere rundt i huset? - 30 august 2022
- Støttemur – funksjoner og anvendelse - 22 juli 2022
- Automatycznie zapisany szkic - 27 oktober 2020