Jaką nitownicę wybrać do jakiego zadania?
W celu mocnego i trwałego połączenia elementów metalowych stosuje się nity, czyli krótkie pręty, posiadające z jednej strony łeb, a z drugiej tzw. zakuwkę, która zasklepiana jest w materiale. Proces ten to nitowanie. Jest to metoda pomocna przy łączeniu metalowych części budynków, pojazdów, kotłów, części maszyn i wielu innych konstrukcji, również przestrzennych. Nity umożliwiają połączenie dźwigarów i wsporników, blach i taśmowników, czy kształtowników stalowych. Obecnie nitowanie pozwala również na łączenie innych materiałów, takich jak skóra, tworzywa sztuczne, czy karton i papier. Wystarczą dedykowane do konkretnej powierzchni nity i właściwie dobrana nitownica. Jaką jednak nitownicę wybrać, do jakiego zadania?
Nity
Aby odpowiednio dobrać nitownicę, należy zapoznać się z podstawowymi rodzajami nitów. Dzielą się one w zależności od kilku parametrów. Ze względu na możliwości zastosowania wyróżniamy nity standardowe, nadające się do różnych prac i możliwe do zainstalowania w każdym materiale oraz: nity otwarte, zamknięte, szczelne, rozwidlone, rozprężne, wpuszczane i rowkowane. Łeb nitów może być kulisty, stożkowy lub posiadać duży kołnierz. Jeżeli chodzi o materiał, z którego wykonane są nity, to może to być stal (również nierdzewna), aluminium, miedź lub stop miedzi i niklu. Z uwagi na kształt zakuwki można wymienić:
– nity z pełnym trzpieniem;
– nity rurkowe, które mają trzpień wydrążony w środku, podczas nitowania końce rurki są wywijane przez nitownicę i zaklepywane;
– nitonakrętki to rodzaj nitów rurkowych, posiadających gwintowany, wydrążony trzpień, służą więc one do wkręcania w nie śrub, co umożliwia ewentualny późniejszy demontaż połączonych elementów;
– nitotrzpienie posiadają końcówkę gwintowaną;
– nity rozchylne.
Rodzaje nitownic
Do wyboru mamy nitownice ręczne, pneumatyczne bądź akumulatorowe. Nitownica ręczna sprawdzi się zarówno w domowym warsztacie, jak i w profesjonalnych zakładach. Jak można wywnioskować z nazwy, nitownica ta wymaga użycia siły, ale jej przewagą jest poręczność i możliwość użycia pod dowolnym kątem i w różnym położeniu. Nitownica ręczna nadaje się przede wszystkim do łączenia konstrukcji przestrzennych, m.in. stelaży, obudów i osłon. Warto jednak wspomnieć, że przy konieczności zamocowania dużej ilości nitów praca z tą nitownicą zabierze dużo czasu. Kolejnym typem są nitownice pneumatyczne, charakteryzujące się dużą wydajnością pracy i znacznie większą siłą zacisku. Nitownica pneumatyczna zalecana jest przy pracy ciągłej i konieczności zamontowania bardzo dużej ilości nitów. Z tego względu jest to najlepszy wybór dla zakładów pracy posiadających linię produkcyjną. Jest to urządzenie dostępne z wieloma różnymi, wymiennymi końcówkami, które pozwolą na szybkie i sprawne nitowanie potrzebnych elementów.
Nitownice akumulatorowe z kolei posiadają baterię, która po naładowaniu umożliwia wykorzystanie ich w miejscach bez dostępu do prądu. Dzięki temu zyskujemy dużo większą siłę nitowania niż w przypadku nitownicy ręcznej, a jednocześnie możemy zabrać sprzęt w dowolne miejsce i pracować z nim w dowolnym położeniu. Z tego względu też nitownica akumulatorowa sprawdzi się w trudnych warunkach pracy i przy łączeniu materiałów z trudno dostępnymi powierzchniami.
Dobierając nitownicę warto dobrze rozważyć, jakiego rodzaju prace montażowe i w jakich warunkach będą wykonywane przy ich pomocy. Jest to sprawa wysoce indywidualna, jednak pamiętajmy o tym, aby sprawdzić, z jakimi rodzajami nitów współpracuje urządzenie, czy ma wygodną rękojeść, zapewniającą pewny chwyt oraz jaka jest długość ramienia i części roboczej. W ten sposób dobierzemy funkcjonalną i wygodną w użyciu nitownicę.
W wysokiej jakości nity i nitownice zaopatrzysz się w http://norsteel.pl/
- Profesjonalna obsługa najmu w Warszawie – klucz do udanego wynajmu nieruchomości - 23 sierpnia 2023
- Usługa kominiarska – zapewnienie bezpieczeństwa i efektywności twojemu domowi - 17 sierpnia 2023
- Armatura łazienkowa Lublin – armatura do Twojego domu - 18 listopada 2022