Rozważasz zakup mieszkania na wynajem? Zobacz, na co zwrócić uwagę

Zakup pierwszej nieruchomości pod wynajem jest jedną z większych inwestycji w życiu i może być lukratywny, jeżeli do tematu podejdzie się kompleksowo i rozważnie. Poświęć trochę czasu i przeczytaj porady, które pozwolą Ci uniknąć podstawowych błędów w czasie zakupu nieruchomości na cele inwestycyjne.

 

Punkt pierwszy: określ, komu będziesz chciał wynajmować mieszkanie

Od tego aspektu zależy nie tylko metraż mieszkania, jego rozkład i piętro, na którym się znajduje, ale w dużej mierze również lokalizacja. Inne mieszkanie spełni potrzeby studentów prowadzących szybki i rozrywkowy styl życia, inne zaś mieszkanie rodziny z trójką małych dzieci. Jeśli chcesz skupić się na tych pierwszych, szukaj niewielkich mieszkań zlokalizowanych blisko uczelni, dworca PKP lub PKS. Z każdego tego miejsca Twoim lokatorom wygodnie będzie podróżować na zajęcia czy do domu rodzinnego. Już na etapie określenia, do kogo tak naprawdę kierujesz swoją ofertę, zapada niejako decyzja, jak dużego mieszkania szukasz. W przypadku studentów, którzy dysponują ograniczonym budżetem, możesz celować w dwupokojowe mieszkania w bloku z wielkiej płyty. Młodym zwykle nie przeszkadzają wyższe piętra, nawet te pozbawione windy, o ile otrzymają zadbane mieszkanie w dobrej cenie. Natomiast w przypadku rodzin z małymi dziećmi zdecydowanie bardziej opłaca się inwestycja w mieszkania na parterze i na niższych piętrach, wyposażone w balkon lub taras.

 

Punkt drugi: sprawdź możliwości dostępne na rynku

Porównaj koszt metra kwadratowego nowego mieszkania z tym, jaką kwotę musisz zapłacić za metr mieszkania z rynku wtórnego. Zakup pierwszej nieruchomości do wynajęcia jest dużą inwestycją i może być lukratywny, ale musisz być przy tym ostrożny. Obecnie panuje tzw. górka cenowa i – nie znając dobrze realiów rynkowych – możesz sporo przepłacić.

 

Po trzecie: dopasuj wystrój wnętrza do potrzeb lokatorów

Współcześnie coraz więcej właścicieli mieszkań pod wynajem decyduje się na podniesienie standardu wykończenia nieruchomości . W końcu lokatorzy stają się coraz bardziej wymagający (To również powód, dla którego kupuje się coraz więcej mieszkań w stanie deweloperskim – https://cordiapolska.pl/blog/2018/03/10/dlaczego-mieszkania-sprzedaje-sie-stanie-deweloperskim/). Z każdym rokiem rośnie także liczba lokali, w których mogą wynająć cztery kąty. Dopasuj więc wystrój wnętrza do potrzeb osób, którym będziesz wynajmować mieszkanie. Zadbaj o neutralny i czysty kolor ścian – świetnie sprawdzają się tu biele i jasne szarości. Zainwestuj też w nowe, funkcjonalne meble. Wyposaż kuchnię w niezbędne sprzęty. Dla ułatwienia możesz zostawić lokatorom kilka funkcjonalnych naczyń – kupisz je za grosze w marketach budowlanych. Nie wydasz na nie wiele, a pokażesz, że zależy Ci na komforcie Twoich lokatorów. Nie bój się odświeżać mieszkania – możesz być pewien, że w świeżo wyremontowanym lokalu raczej nikt nie będzie chciał dokonywać zniszczeń.