3 rodzaje wylewek podłogowych, które możesz zastosować w swoim domu

Budowa domu nie może obyć się bez wyboru odpowiedniej wylewki podłogowej. W końcu to ona odgrywa znaczącą rolę w procesie wykończenia podłogi. Na co zatem warto zwrócić szczególną uwagę i na który rodzaj wylewki postawić w danym pomieszczeniu? Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę trzech typów wylewek.

Wylewka betonowa

Tworzona najczęściej z połączenia cementu, kruszyw (piasku, żwiru, grysu) oraz specjalistycznych dodatków modyfikujących. Ten rodzaj podkładu może być dostarczany zarówno w postaci gotowej zaprawy lub rozrabiany dopiero na placu budowy. Wylewka betonowa stosowana jest najczęściej tam, gdzie potrzebna jest warstwa o większej grubości i nośności niż ma to miejsce w przypadku podkładu cementowego. Konsystencja wylewki jest półsucha i gęstoplastyczna. Jednym z głównych jej atutów jest wysoka wytrzymałość, idealnie sprawdza się w pomieszczeniach przemysłowych czy gospodarczych, a także na zewnątrz budynku.

Wylewka cementowa

Powstaje w wyniku zmieszania cementu portlandzkiego z piaskiem. Tak jak w przypadku wylewki betonowej, może być dowożona w postaci gotowej zaprawy bądź wykonywana na miejscu budowy. Wylewki cementowe stosuje się zarówno wewnątrz – pomieszczeniach gospodarczych, garażach, piwnicach, jak i na zewnątrz budynków. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na ściskanie, osiągającą wartości do 30 MPa. Wylewki cementowe, podobnie jak wylewki betonowe wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, m.in. polewania ich wodą od 7 do 12 dni po ułożeniu.

Wylewka anhydrytowa

Wylewka anhydrytowa to coraz popularniejsze rozwiązanie. Wytwarzana z bezwodnego siarczanu wapnia (anhydrytu), charakteryzuje się płynną i elastyczną konsystencją, dzięki czemu posiada właściwości samopoziomujące. Podkład ten jest lżejszy niż wylewki cementowe i betonowe i doskonale sprawdza się pod różnorodne rodzaje wykończenia podłogowego – płytki ceramiczne, panele podłogowe, parkiety drewniane. Pomimo wytrzymałości na zmiany temperatury, nie jest odporna na mróz oraz wodę, dlatego też nie powinno stosować się jej w pomieszczeniach narażonych na wilgoć i na zewnątrz budynków.

Niezależnie do tego, jaki rodzaj wylewki wybierzesz, pamiętaj o zatrudnieniu profesjonalnej i doświadczonej ekipy, która wykona usługę na wysokim poziomie. Jeśli jesteś z województwa łódzkiego postaw na firmę z okolicy – wylewki anhydrytowe łódzkie to słuszne rozwiązanie!