Projekty domów do realizacji na małej działce

Nie każdy projekt domu nadaje się do realizacji na wszystkich działkach. Musimy o tym koniecznie pamiętać. Szczególnie w przypadku, jeśli działka nie jest zbyt dużych rozmiarów. Obecnie jednak już przeglądając gotowe projekty domów, możemy sprawdzić minimalne wymiary działki dla każdego z nich. Jest to bardzo ważna informacja, szczególnie dla tych inwestorów, którzy działkę już posiadają. Z tego tez względu nie będą za bardzo mieć wpływu na jej wymiary. W związku z tym należy tak wybierać projekty domów, aby ich realizacja była możliwa na posiadanej działce.

Projekty domów niewielkich

Jednym z rozwiązań w przypadku posiadania stosunkowo małej działki, jest realizacja budowy domu niedużego. Z reguły są to budynki o niewielkich wymiarach, a przy tym piętrowe, bądź też z poddaszem użytkowym. Dzięki takiemu podejściu, przy stosunkowo niewielkich wymiarach szerokości i długości, możliwe jest zachowanie sporej przestrzeni użytkowej. Trzeba także pamiętać o lokalnych warunkach zabudowy. W dokumencie takim mamy jasno określone minimalne odległości budynku od granicy działki. Najczęściej jest to odległość 4 metrów. Tak więc musimy pamiętać, iż długość i szerokość domu powinna być co najmniej 8 metrów mniejsza od wymiarów posiadanej działki. Musimy tutaj jednak pamiętać o kilku kwestiach.

  • Odległość 4 metrów od granicy działki dotyczy ścian z otworami drzwiowymi i okiennymi.

  • W przypadku ścian bez drzwi i okien, odległość ta może wynosić 3 metry.

  • Jeśli miejscowy plan przewiduje takie rozwiązania to jest możliwe budowanie w odległości 1,5 m od granicy, bądź też nawet bezpośrednio w granicy.

Tak więc w przypadku małych działek, warto dokładnie sprawdzić, jak to będzie wyglądać w lokalnym planie zagospodarowania przestrzennego. Dopiero z takimi informacjami, można będzie wybierać odpowiednie projekty domów do realizacji na posiadanej działce.

Projekty domów szeregowych i bliźniaków

Drugim rozwiązaniem będzie budowa domu szeregowego bądź bliźniaka. Szczególnie bliźniaki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób, które posiadają niewielkie, sąsiadujące ze sobą działki. Takie projekty domów także cieszą się stosunkowo dużą popularnością. Wynika to głównie z faktu, iż można zbudować dom bezpośrednio w granicy działki. Co więcej, każdy z budynków będzie mieć jedną ścianę wspólną, co w pewnym zakresie obniży koszty budowy. Trzeba jednak liczyć się z tym, iż będziemy mieć ścianę wspólną, a więc będziemy często słyszeć sąsiadów z domu. Jest to więc opcja raczej dla osób dobrze się znających, czy też wręcz członków rodziny. W przypadku osób zupełnie sobie obcych, mogą się pojawić problemy.

Podsumowanie

Generalnie, w przypadku posiadania stosunkowo małej działki, powinny nas interesować odpowiednie do tego projekty domów. Musimy koniecznie sprawdzać minimalne wymiary działki do realizacji poszczególnych projektów. Jest to wręcz niezbędne, gdyż w niektórych przypadkach, po prostu nie będzie możliwa realizacja poszczególnych projektów.