Osuszanie po zalaniu, czyli jak usunąć skutki zawilgocenia
Przeciekający dach, awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej, sąsiad – przyczyn zalania może być naprawdę wiele. Co gorsza, nie istnieje metoda w pełni zabezpieczająca nasz dom czy mieszkanie przed tego typu zdarzeniem, a jego skutki często bywają trudne do usunięcia – osuszanie po zalaniu jest więc koniecznością.
Likwidacja wilgoci zawsze wymaga indywidualnego podejścia – dobór metody jest uzależniony od stopnia zawilgocenia, rodzaju materiałów, struktury ścian i podłóg oraz czasu oddziaływania wody. Jednak w każdym przypadku pewne działania trzeba wykonać, a mianowicie usunąć wodę oraz zniszczone elementy, zdezynfekować zawilgocone powierzchnie, a następnie przystąpić do osuszania i naprawy.
Osuszanie po zalaniu – metody
Wybór metody osuszania należy dobrać do indywidualnych potrzeb. Wśród tych najskuteczniejszych możemy wymienić trzy:
- Osuszanie podczerwienią – zdecydowanie najlepiej sprawdza się w przypadku wilgoci w miejscach trudno dostępnych. Co więcej, przynosi bardzo dobre efekty, przy stosunkowo niskim zużyciu energii. Polega na wykorzystaniu promieniowania podczerwonego, które ogrzewa zalaną powierzchnię, aż do całkowitego wyschnięcia.
- Osuszanie kondensacyjne – metoda stosowana najczęściej. Polega na wykraplaniu wody z powietrza, schładzając je do punktu rosy. Osuszacz zasysając wilgotne powietrze, prowadzi do wytrącenia wody, która trafia do zbiornika, natomiast podgrzane, suche powietrze zostaje wypuszczone do pomieszczenia.
- Osuszanie adsorpcyjne – metodę tę, można stosować w każdych warunkach temperaturowych, a to ogromna zaleta. Osuszanie polega na zasysaniu wilgotnego powietrza do wentylatora, które przechodząc przez ośrodek higroskopijny, zostaje osuszone w 30%. Pozostałe powietrze zostaje intensywnie podgrzane, tak by odparować wodę z podstawowego elementu osuszacza – rotora. W ten sposób osuszacz może pracować nieustannie, aż do całkowitego osuszenia powierzchni.
Osuszanie po zalaniu – ozonowanie
Ozonowanie zalanych powierzchni po zakończeniu osuszania, to istotny element prac, gdyż nie możemy mieć pewności, że w wyniku zawilgocenia nie dojdzie do rozwoju pleśni i grzybów. Ozon ma silne właściwości bakterio i grzybobójcze. Jest także w pełni bezpieczny – nie pozostawia żadnych skutków ubocznych ani substancji toksycznych.
Aby uzyskać trwały i zadowalający efekt, należy skorzystać z pomocy profesjonalistów. Ich wiedza i doświadczenie oraz specjalistyczny sprzęt gwarantują, że osuszanie po zalaniu zostanie wykonane w sposób właściwy i skuteczny.
- Automatycznie zapisany szkic - 27 Oktober 2020
- Gumy do ćwiczeń fitness - 5 Oktober 2020
- Modne akcesoria w niskich cenach - 22 September 2020